Ziraat Bankası Öğrencilere Eğitim Kredisi Veriyor

Öğrencilerin finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bankalar tarafınca talebe kredileri verilmektedir. Ziraat Bankası tahsil kredisi veren bankalar içinde yer verilmiştir. Ek olarak Yapı Kredi, Akbank, Vakıfbank, Denizbank ve İş Bankası tarafınca verilen eğitim kredileri de bulunmaktadır. Bu kredilerin yanı sıra öğrenciler için düzenlenmiş olan kredi kartları da bulunuyor. Aslına bakarsanız Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafınca verilen burs ve kredilerin ödemesi de Ziraat Bankası vasıtası ile yapılıyor. İçeriğimizde Ziraat Bankası talebe kredisi ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Öğrenciye Kredi

Ziraat Bankası tarafınca esnaf, çalışan, emeklilere olduğu şeklinde öğrencilere de finansman imkanı sunulmaktadır. Ziraat Bankası bu kredileri belirli şartlar dahilinde sunmaktadır. Elbet bu kredileri veren her bankanın kendilerince geliştirdikleri kredi özellikleri vardır. Faiz oranları ve vadeler birbirinden değişik olmakla beraber öğrenciler bu kredileri kullanabilir. Hususi okul, kurs ve üniversite masraflarının karşılanması için finansmanı bu bankalardan alacağınız krediler yardımı ile sağlayabilirsiniz. Genel olarak destekleme ödemelerinin Ziraat Bankası eli ile yapıldığını tamamımız biliyoruz. Üniversite öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu‘ na başvurduğunda kendilerine kredi ya da burs çıkması durumunda ödemelerini bu banka şubesi kanalı ile almaktadır. Bu krediler haricinde yalnız eğitim masraflarının karşılanması amacı ile her türlü öğrencinin desteklenebileceği kredi kampanyası da bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Öğrenciye Kredi
Ziraat Bankası Öğrenciye Kredi

Eğitim kredisi kapsamında bankaya başvuruda bulunacak olanlar;

 • Öğrenciler ve kursiyeler
 • Talebe velileri
 • Öğrencilerin yasal vasileri
 • Talebe ile akrabalık bağları olmayan ve yalnız eğitim harcamalarını üstlenecek kişilerdir.

Bu sayılan kişiler de sadece belirli şartlar dahilinde kredilendirilebilir. Faizsiz eğitim kredisi alarak eğitim hayatınıza devam edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi Şartları

Ziraat Bankası tarafınca yukarıda saydığımız kişilerin kredi kullanabilmesi için kendilerinin belirli şartlara haiz olması gerekiyor. Bankalar kredi taleplerini incelerken belirli hususları dikkate alıyor. Eğer kredi talebinde bulunan müşterinin kredi almasına engel teşkil edilecek olan bir durum var ise kredi talebi reddediliyor. Banka tarafınca dikkate alınacak olan hususlar aşağıdaki gibidir;

Kredi skoru: Bankalar tarafınca müşterinin kredilendirilebilmesi için dikkat edilecek olan kriterlerin başlangıcında kredi notu gelmektedir. Eğer satın alan geçmiş dönemde kredi ya da kredi kartı şeklinde herhangi bir bankacılık ürünü kullandıysa bu durumlar kredi notunu etkilemektedir. Değişik bir kredi borcu olanların talepleri ise reddedilmektedir. Öğrenciler eğer daha evvel herhangi bir bankacılık ürünü kullanmadılarsa muhtemelen kredi notları yoktur. Eğer kredi başvurusunda öğrencinin velisi bulunacaksa bu durumda talebe velisinin kredi notuna bakılacaktır. Eğer kredi notu düşükse kredi verilmeyecektir.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi Şartları
Ziraat Bankası Eğitim Kredisi Şartları

Gelir durumu: Bankaların dikkat edeceği konulardan bir tanesi de gelir durumudur. Kredi çekecek olan müşterilerin bankaya gelir sunması gerekmektedir. Yüksek limitte kredi çekmek isteyenler belgelenebilir ek gelirleri ile banka şubelerine gidebilirler. Öğrenciler tertipli gelire haiz kişiler olmadıklarından dolayı bankalar kredi verme mevzusuna negatif yaklaşabilirler. Sadece velileri tarafınca kredi başvurusunda bulunulursa öteki şartların da tamamlanması durumunda kredi verilecektir. Fakat talebe çalışıyorsa muhtemelen kredi çekebilecektir.

Yaş durumu: Ziraat Bankası’ nın dikkat edeceği öteki hususlardan bir tanesi de yaştır. Kredi ya da kredi kartına haiz olmak için öğrencilerin reşit olmaları gerekiyor. Reşit değillerse kredi velileri tarafınca çekilebilecektir.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi 2021

Bankalara kredi talebi ile gitmeden evvel kredi özelliklerini incelemenizde yarar var. Zira Ziraat Bankası en düşük gereksinim kredisi faiz oranına haiz bankaların başlangıcında gelmektedir.

 • Ziraat Bankası 36 ay vade ile eğitim kredisi vermektedir.
 • Taksitli kullanım yapılabilir.
 • İsteğe bağlı olarak kredili mevduat şeklinde de kredinize ulaşabilirsiniz.
 • Banka tarafınca kefil ya da güvence talep edilebilir.
 • Yaşam sigortası yapılması zorunludur.
 • Ziraat Bankası gereksinim kredisi faiz oranı %2,09 olmaktadır.

Ziraat Bankası faiz oranları öteki bankalar ile kıyaslandığında oldukça düşüktür. Denizbank eğitim kredisinin güncel faiz oranı %3′ tür.

Ziraat Bankası Talebe Kredisi Lüzumlu Evraklar

Eğitim kredisi başvuruları Ziraat Bankası şubelerine yapılmaktadır. Size en yakın banka şubesine aşağıdaki evraklar ile başvuruda bulunmanız gerekiyor.

 1. Bankadan temin edilecek olan kredi talep formu
 2. T.C. kimlik belgesi ya da bu belge yerine geçebilecek geçişlik ya da yeterlik
 3. Gelir durumunu gösteren belge
 4. Banka şubesi tarafınca istenecek ek belgeler
 5. Eğitime ilişkin faturalar
 6. Öğrencinin etken olarak eğitim aldığını gösteren belge gerekmektedir.
Ziraat Bankası Öğrenci Kredisi Gerekli Evraklar
Ziraat Bankası Talebe Kredisi Lüzumlu Evraklar

Banka lüzumlu görmüş olduğu durumlarda kefil isteyebileceği şeklinde güvence da talep edebilir. Öğrencilerin kendilerine ilişkin mal varlıklarının olmadıklarını farz edersek bu anlamda başvuruları velileri yaparak mevcut taşınmazlarını ipotek ettirebilirler. Part time çalışan öğrenciler gelirlerini belgeleyebilirlerse kredi alabilmeleri daha kolay olacaktır. Belirtmek gerekiyor ki açık öğretim öğrencileri bu kredilerden yararlanamıyor.

Öğrenciye Tavsiyeler

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafınca meydana getirilen son düzenlemeye bakılırsa artık kredi başvurusunda bulunan şahısların başvuruları ince elenip sık dokunmaktadır. Öğrenciler ya da ev hanımları gelirleri olmayan kişiler olduklarından dolayı kredi başvuruları reddedilebiliyor. Öğrenciler çalışıyor ise, emek harcama durumlarını ve gelirlerini banka şubelerine ileterek kredi talebinde bulunabiliyor. Bu durumda bankalar tarafınca genel olarak kredi başvuruları kabul edilmektedir.  Üniversite öğrencilerine kredi kartı veren bankaların şartlarını öğrenerek bu bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Öğrencilere kredi alabilmeleri mevzusunda tavsiye edebileceğimiz 3 değişik yöntem bulunmaktadır.

 1. Ziraat Bankası’ nın kefil talep ettiğini biliyoruz. Öğrenciler eğer kredi notu ve geliri iyi bir kefil ile kredi başvurusu yaparsa taleplerinin kabul edilmesi kolaylaşacaktır.
 2. Öğrencinin eğer mevduat ya da yatırım hesabı var ise bu hesaplarındaki mal varlıklarının kredi çekeceği tutarın iki katı kadar olması gerekiyor. Eğer öğrencinin hesabında kafi oranda mevduat var ise banka tarafınca kredi talebi kabul edilecektir.
 3. Talebe daha evvel kredi kartına haiz olmuş ve ödemelerini tertipli olarak yapıyorsa muhtemelen kredi notu da yüksek olacaktır. Bu durumda kredi başvuruları kabul edilir.

Örnek Eğitim Kredisi Hesaplaması

Aşağıda sizler için yaptığımız örnek kredi hesaplamalarını inceleyebilirsiniz.

Kredi tutarı Vade Aylık taksit tutarı
10 bin  TL 12 ay 975,34 TL
10 bin TL 24 ay 559,62 TL
10 bin TL 36 ay 425,04 TL
20 bin TL 12 ay 1.950,69 TL
20 bin TL 24 ay 1.119,24 TL
20 bin TL 36 ay 850,08 TL
30 bin TL 12 ay 2.926,03 TL
30 bin TL 24 ay 1.678,87 TL
30 bin TL 36 ay 1.275,13 TL

Maksimum vade 36 ay olmakla beraber daha azca vadeleri tercih ederek kredinizi daha acele öderseniz faiz yükünden kurtulmuş olmuş olursunuz.

Ziraat Bankası Bankkart Genç

Eğer Kredi Yurtlar Kurumu tarafınca kredi alıyorsanız ödemelerinizi almak için size bir  kart çıkarılacaktır. Para çekerken ya da alışveriş yaparken bu kartı kullanabilirsiniz. Kart hem banka hem de kredi kartı özelliklerine haizdir.

 1. 18 ile 26 yaş içinde olan Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri
 2. KYK burs ve tahsil kredisi alanlar bu kartlara haiz olanlar
Ziraat Bankası Bankkart Genç
Ziraat Bankası Bankkart Genç

Harçlık avansınız ile hesabınızda para olmasa dahi faiz şeklinde fazladan harcamalar ödemeden alışveriş yapabilirsiniz. Sms ile kart başvurusunda bulunmak mümkündür. GENC BANKKART yazarak 4747′ ye gönderebilirsiniz. Sadece karta ilk haiz olduğunuzda kredi kartı özelliği açık olmadığından dolayı banka şubelerine giderek bu özelliği açtırmanız gerekmektedir. Öğrenciler bu kartlar için senelik kesinti vb. ödemezler. Ek olarak kredi kartından nakit ön ödeme çekerek acil nakit gereksinimlerini karşılayabilirler.

Kartınızın 3D secure güvenlik özelliği ile hiçbir güvenlik endişesi olmadan alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Kartınız ile GSM operatörünüze TL yükleyebilirsiniz. 90 TL ve altındaki alışverişlerinizde kartınızın temassız hususi durumunu kullanabilirsiniz. Kart ile ilgili detaylı data almak için tıklayınız.

Ziraat Bankası’ nın yanı sıra eğitim kredisi veren pek fazlaca banka şubesi bulunuyor. Sadece Ziraat’ te faiz oranları oldukça uygun olduğundan dolayı eğitim için lüzumlu olan finansman ihtiyaçlarınız için lüzumlu evraklar ile başvurunuzu banka şubelerine giderek yapabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir