Ziraat Bankası TOKİ Başvurusu

TOKİ Başvurusu

Ziraat Bankası TOKİ Başvurusu; Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın alt ve orta gelir seviyeye haiz aileler için oluşturmuş olduğu proje kapsamında TOKİ evlerinin satış işlemleri hızla devam etmektedir. Bu evlerden faydalanabilmek için belli işlemler yapmış olmak gerekmektedir. Ziraat Bankası bu mevzuda müracaat meydana getirecek müşterilere hizmet vermekte, tapu teslimine kadar tüm işleri takip etmektedir. Müşterinin detayları doğrultusunda Ziraat Bankası sigorta işlemlerini, konut satışlarını ve devir – tapu işlemlerini yapmaktadır. TOKİ başvurusunda lüzumlu şartları elde eden müşteriler kimlikleri ile en yakın Ziraat şubesini başvurabilirler.

TOKİ’ye Kimler Başvurabilir?

TOKİ tarafınca satışı meydana getirilen konutların %25’lik oranı ev sahibi olmak isteyenlere ve şartları elde eden emekli gruba ayrılmaktadır. % 5’lik ayrılan grupta da engelli vatandaşlar bulunmaktadır. Konut satışı esnasında kura çekimlerinde öncelik sırasına bakılırsa 1. sırada şehit aileleri, harp ve vazifeli malulleri, dul ve yetimler yer verilmiştir. 2.sırada engelliler, 3.sırada emekliler, 4. sırada ise başvuran öteki grup bulunmaktadır. Kura çekimleri noter tarafınca yapılmakta, denetlenmektedir. TOKİ Müracaat şartlarına https://www.toki.gov.tr/basvuru-sartlari buradan ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası aracılığı ile Toki başvurusu yapmak

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesinden satışları duyuru edilen ev yada iş yerlerini seçerek Ziraat Bankası’na başvuruda bulunmak gerekmektedir. Satış işlemleri vadesiz hesap üstünden yapılmaktadır. Bundan dolayı müşterinin Ziraat Bankası üstünde vadesiz hesabı yoksa ilk olarak vadesiz hesap açılmalıdır. Hesap işlemi tamamlandıktan sonrasında vergi ve komisyon bedeli ile beraber peşinat hesaba yatırılmaktadır. Buraya https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bireysel/hizmetler/toki-konut-ve-is-yeri-satislari tıklayarak Ziraat Bankası’nda ki TOKİ satış sayfasına gidebilirsiniz.

Vekalet vererek işlem yapılacaksa noter tarafınca onaylanacak vekaletnamelerde konut seçme, satılan konutun peşinatını ödeme, gayrimenkul satış sözleşmesini imzalama, katma kıymet vergisi, damga vergisi, banka komisyonu ve taksitlerini yatırma şeklinde mevzularda data verilmelidir. Oluşturulan yada evvelinde bulunan vadesiz hesap ile konut taksitleri otomatikman ödenebilmektedir. Ya da istenirse web bankacılığı ile yada havale yöntemiyle da ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Satışı tamamlanan konutu alabilmek için projenin bağlı olduğu şubeden konutun katma kıymet vergisi yatırılmalı, faturası ve konuta ilişkin olan sözleşmenin fotokopisi ile şantiye bilgilendirilmelidir.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir