Ziraatbank Başak Kart Hata Kodları

Ziraat Bankası müessese amacına, vizyon ve misyonuna uygun olarak ziraat ve çiftçilik sektöründe etkinlik gösteren kişilere hizmet vermeye devam etmektedir. Bu hizmetlerden birisi de Başakkart’tır. Başakkart ile Akaryakıt, tohum, gübre, ilaç, yem, baytar gereksinimleri benzer biçimde ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilirsiniz. Geri ödemeleri beş aya kadar faizsiz dönemlerle yapabilir, 18 aya kadar vadelerle kredili olarak alabilirsiniz.

Ziraat Bankasında bulunan tarımsal kredinizi Başakkart’a yükleyerek kredi limitini Başakkart ile istediğiniz yerden kullanabilir, ATM’lerden nakit çekebilirsiniz. Başakkart’ın kart tutarı yoktur. Hesap özetleri ise 3 aylık dönemlerde gönderilmektedir. Başakkart’a müracaat için tarımsal yetkili olan Ziraat Bankası şubelerine başvurabilirsiniz. Detaylı informasyon için banka ile iletişime geçebilirsiniz.

Devletimizde bulunan işyerleri benzer biçimde ziraat sektöründe satış icra eden işyerleri de alışverişlerde pos makinaları kullanırlar. Pos makinaları kişilere birçok avantaj sunmuş olduğu için satıcılar ve alıcılar tarafınca sıkça tercih edilmektedirler. Satıcılar taksit yapmasalar dahi bankaların taksit yapması sebebiyle kredi kartını tüketiciler daha çok kullanmaktadırlar. Pos makinalarında kredi kartlarının yanı sıra bankomat kartları da kullanılabilmektedir. Değişen teknolojinin gelişmesi ile beraber pos makinaları da gelişmiş ve temassız alışveriş hayata geçirmeye elverişli pos makinaları da kullanılmaya başlanmıştır. Pos makinası ile meydana getirilen işlemlerde bazı zamanlarda pos makinaları hata verirler. Bu hataları kodları ile beraber verirler. Her hata kodunun bir anlamı vardır. Satıcıların bu hata kodlarını bilmeleri hatanın giderilmesi açısından önemlidir. Hata kodunun anlamı bilinirse satın alan ile o oranda iletişime geçilir ve mesele çözülür. Satıcıların olduğu benzer biçimde tüketicilerin de hata kodlarını bilmesinde yarar vardır. Bu hata kodlarının bazılarında satıcının banka ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Bazılarında ise müşterinin banka ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Ziraat Bankası Başakkart’ın da hata kodları vardır. Ziraat Bankası Başakkart hata kodları aşağıda sıralanmıştır.

Hata Kodu                                      Anlamı

00                                                          Otorizasyon verildi

01                                                          Kartı veren bankayı arayınız

05                                                          Red-İşlem Onaylanmadı

09                                                          Yeniden deneyiniz

12                                                          Geçersiz işlem

13                                                          Geçersiz işlem tutarı

14                                                          Geçersiz kart numarası

41                                                          Yitik kart

43                                                          Çalıntı kart

51                                                          Kart limiti yetersiz

54                                                          Vade sonu geçmiş kart

55                                                          Hatalı kart şifresi

56                                                          Tanımsız kart

57                                                          İşlem tipine izin yok

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir