Zorunlu Bese Tüm Sigortalılar Girecek Mi?

Mecburi Bireysel Emeklilik sistemi 1 Ocak 2017 itibarı ile Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe girdi. 45 yaşını doldurmamış tüm kamu çalışanları ve işçiler bu sisteme dahil edilecek, çalışanın maaşının %3’ü aylık katkı oranı olarak kesilecektir. 10 yıl süresince ödeme sonucu çalışan 56 yaşını doldurduktan sonrasında emekli olabilecektir. Bu mevzuyla ilgili en oldukca dört gözle beklenen hususlardan biri de “Mecburi BESe tüm sigortalılar girecek mi?” sorusudur. Mecburi BES tüm sigortalıları kapsamaz. Bu yazımızda Mecburi BES’e giren sigortalılar ve Mecburi BES hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Mecburi BES Tüm Sigortalıları Kapsar Mı?

Mecburi BES tüm sigortalıları kapsamaz. Mecburi Bireysel Emeklilik Sistemine Toplumsal Güvenlik Kurumuna (SGK) bağlı eski adıyla SSK, yeni adıyla 4/A sigortalıları ve eski adıyla Emekli Sandığı yeni adıyla 4/C sigortalıları dahildir. Toplumsal güvenlik kurumu adı altında toplanan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’ndan yalnızca Bağ-Kur’a kayıtlı kullanıcılar mecburi Bireysel Emeklilik Sistemi’nden yararlanamaz. Bunun sebebinin Bağ-Kur’luların genel anlamda kendi işini meydana getiren yada asla çalışmayan kullanıcılardan oluşmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Belirli ve tertipli oranda yatırılan maaşın olması sistemin uygulanmasında problem çıkarmayacaktır. Mecburi BES’e tüm sigortalılar giremeyeceği şeklinde tüm çalışanlar da giremez. Öncelik kaide 45 yaşını doldurmamış olmaktır. Mecburi BES’e tüm sigortalıların girmemesinin bir sebebi de aylık yatırılan katkı payının işveren tarafınca maaştan kesinti yaparak ödenmesidir. Mesela Bağ-Kur sigortasına bağlı bir esnaf katkı payını kendisi öder. Herhangi bir işveren söz mevzusu değildir.

Mecburi BES’e Katılımda Çalışanın Karı Nedir?

Mecburi BES’e 45 yaşını doldurmamış tüm işçi ve memurlar otomatikman dahil edilir. Sadece 2 ay içinde sistemden çıkış hakkı bilinmektedir. Sistemden çıkan şahıs yatırdığı katkı paylarını yine alabilir. Devlet 2 ay içinde cayma hakkını kullanmayıp sistemi kullanmaya devam eden kişiye bir defaya mahsus 1.000 TL ödeme yapar. Ek olarak ödenen katkı payının %25’i oranında devlet katkısı verilir. Mesela 100 TL katkı oranı yatıran bir kişiye devlet de 25 TL devlet desteği öder. Bu şahıs aylık 100 TL’den yılda 1.200 TL para biriktirir. %25 devlet desteğiyle beraber birikim 1.500 TL’ye çıkar. Doğrusu yılda 300 TL devlet desteği sağlanmış olur. 10 yıl süresince mecburi BES’e ödeme yapmış olup 56 yaşını doldurmuş kişiler emeklilik hakkı kazanır. Şahıs isterse biriken miktarı toplu olarak çeker. 10 yıl süresince aylık olarak çekmek için sözleşme imzalayanlara devlet biriken emekli miktarının %5’i kadar daha para öder. İlk 3 yıl içinde sistemden çıkanlara devlet katkısı ödenmeyecektir. 3-6 yıl içinde ayrılanlara %15, 6-10 yıl içinde ayrılanlara %35, 10 yılı dolduranlara %60, 10 yıldan fazla sürede sistemde kalan ve 56 yaşını doldurmuş kişilere ise %100 devlet katkısı verilir. Tüm bunların haricinde Mecburi Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olan yurttaş tutum elde etmiş olacaktır.

Çalışan İş Yeri Değişikliği Yaparsa

İş yeri değişikliği yapıldığı vakit çalışanın önceki iş yerinde elde etmiş olduğu birikim ve öteki hakları yeni iş yerindeki sisteme aktarılır. Bu iş yeri sisteme dahil değilse şahıs katkı payını kendisi ödemeye devam edebilir. Ödeme yapmak istemezse sistemden çıkmış olur.

Mevcut BES’i Olanların Durumu Ne Olacak?

Mevcut BES’i olanlar bununla beraber otomatik Bireysel Emeklilik Sitemine de katkı payını ödemek şartıyla dahil olabilir ya da bir tek bu seçeneklerden birini kullanabilirler. Sadece eğer mevcut BES’ten ayrılırsanız tüm haklar sıfırlanır ve sistem tekrardan başlatılır. Mevcut BES’e devam edip otomatik BES’ten yararlanmayanlar 1.000 TL devlet desteğinden faydalanamaz.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Ocak 2017’de Tüm Çalışanların Mecburi BES’e Iştirakı Başladı Mı?

Bakanlar Kurulunca yürürlüğe giren yasaya gore 1000 ve üstü çalışanı olan {özel sektör} 1 Ocak 2017’de sisteme dahil olacaktır. Memurlar ve 250-1000 çalışanı olan {özel sektör} 1 Nisan 2017’de iştirakı gerçekleşecektir. Çalışan sayısına gore kademeli olarak 1 Ocak 2021’a kadar katılım sağlanacaktır. Böylece 14 milyonun üstünde çalışan sisteme dahil olacak.

Mecburi Bireysel Emeklilik Sistemine bazı kesimlerce karşı çıkılmaktadır. Bilhassa asgari ücretle çalışan işçiler tarafınca %3 katkı payının fazla bulunmuş olduğu bilinmektedir. Geçimini zor elde eden çalışanların mecburi olarak maaşlarından kesinti yapılması yanlış bir uygulama olduğu, tavsiye olarak katkı payının %1-2’ye düşürülmesi gerektiği öne çıkan görüşler arasındadır. Bu şekilde bir durumda mecburi BES’e tüm sigortalıların girmemesi doğru bir karar şeklinde görünüyor.

tıkla sorunu sor

Mecburi Bese Tüm Sigortalılar Girecek Mi? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir