Zorunlu Bireysel Emeklilik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bireysel emeklilik ile ilgili bilinmesi gerekenler içinde öncelikli olarak mecburi bir sistem olduğu gelmektedir. 1 ocak 2017 tarihinde yürürlülüğe girmiş olan bu mecburi bireysel sigorta, 5 yaşlarının altında olan ve her TC vatandaşı için mecburi bir sistemdir. Otomatikman bireysel emeklilik sistemine dahil olmayı elde eden bu sistem, yasalarca belirlenmiştir. Bu sisteme dahil olmanın öncelikli pozitif yanları ise devletin bir defaya mahsus olmak suretiyle 1000 TL destek vermesi olmaktadır. Bunun yanı sıra mecburi bireysel emeklilik siteminde minimum 10 yıl kalan kişiler için devlet toplam birikimin yüzde 5’i kadar da katkı sağlamaktadır.

Mecburi Bireysel Emeklilik 2021

Zorunlu BES sistemi 2017 senesinde yürürlüğe girmiştir. 45 yaşın altında olan her TC vatandaşı için mecburi bir sistemdir. Bu sistem kapsamında, kişilerin maaşından belirli bir miktar kesilmektedir. Kesilen bu meblağ, otomatikman bireysel emeklilik sistemine de dahil olmaktadır. Bu sisteme dahil olmanın en büyük pozitif yanları ise devletin bir defaya mahsus olarak bin TL destek vermesidir. Mecburi bireysel emeklilik sistemi mecburi bir sistem olsa da dileyen yurttaş bu sistemden kolayca çıkış yapabilir. Geçmiş dönemlerde çıkış icra eden kişilerin geri sisteme girmesi mümkün değildi sadece günümüzde bu seviye de yenilenmiştir.

Mecburi Bes Kimleri Kapsar?

Mecburi BES sistemine girenler 45 yaşlarının altında olan ve çalışan kişilerdir. Kısa bir halde açıklamak gerekirse, 1972 senesinden sonrasında dünyaya gelen ve TC vatandaşı olan hepimiz mecburi bireysel emeklilik sistemi kapsamına girmektedir. {Özel sektör} ve devlet sektöründeki çalışanlar bu sisteme girmelidir. Mecburi bireysel emeklilik sigortası hepimiz için mecburi bir sistem olsa da dileyen yurttaş bu sistemden çıkabilir. Mecburi bireysel emeklilik sistemine katılmak ise hepimiz için otomatik şekilde başlamaktadır. Kişilerin bir kuruma giderek başvurması gerekmemektedir.

Mecburi BES’a Katılmak Mecburi mu?

Mecburi bireysel emeklilik sigortasına katılım otomatikman yapılmaktadır. Sigortalı olan hepimiz, otomatikman bu sistem içerisindedir. Sisteme dahil olan kişiler, iki ay içinde sistemden çıkabilmektedir. Sisteme giriş mecburi olsa da dileyen açlışan sistemden kolayca çıkış yapabilir. Sadece sistemden 3 yıl içinde çıkış icra eden kişiler, ondan sonra tekrardan sisteme giriş yapsalar bile bin TL tutarındaki tutarı alamayacaktır. Ödenecek olan katkı payları ise çalışanların prime esas kazançlarını yüzde 3 tutarında olmaktadır. Her ay çalışanların maaşlarından otomatikman kesinti yapılacaktır. Bunun yanı sıra aylık brüt kazanç toplamı ise en fazla SGK tavanı kadar olmaktadır. Bunun yanı sıra en düşük kesinti 53 TL olmakla birlikte en yüksek kesinti ise 340 TL olacaktır. Bunun ötesinde aylık prime esas kazanç eğer 2 Bin TL ise, maaştan aylın olarak 60 TL kesilecektir. Bunun haricinde eğer 3 Bin 500 TL ise, aylık 105 TL kesinti söz mevzusu olacaktır.

Mecburi Bireysel Emeklilik Ne Kadar Kesilecek?

Mecburi bireysel emeklilik kesinti oranı kişinin kazanılmış olduğu maaşa bakılırsa belirlenmektedir. Mecburi bireysel emeklilik için maaştan meydana getirilen kesinti yüzde 3 olmaktadır. Örnek vermek gerekirse, iki bin 500 TL olan maaştan yapılacak olan mecburi emeklilik sigortası için her ay 75 TL kesinti yapılmaktadır. Bunun yanı sıra 3 Bin TL maaş alan birinden her ay 90 TL kesinti yapılmaktadır. Bunun haricinde eğer kişinin borcu var ise ya da paraya ihtiyacı var ise mecburi emeklilik sistemine ara verebilmektedir. Mecburi bireysel emeklilik sistemi kapsamında katkı oranı ödemesine ara verilmesi gerekirse, 3 ayı geçmemek koşulu ile ara verilebilmektedir. Bu sayede mali sorun olduğu durumlarda ara verilebilmektedir. Eğer vatandaşların 3 aylık süreden daha çok araya ihtiyacı var ise, bu aşamada 3 ay bitmeden durumu bildirebilir ve süreyi de uzatabilir. Düzgüsel bireysel emeklilik sigortasında da mecburi emeklilik sisteminde de teşvik amaçlı olarak yüzde 25 devlet katkı oranı verilmektedir. Sistemden3 ve 6 yıl içinde ayrılma durumunda birikimin %15’ini, 6 ve 10 yıl sonrasında ise birikimin %35’ini almak mümkün olmaktadır. Eğer şahıs 10 senesini tamamlarsa eğer yüzde 60’ını alacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Mecburi Bireysel Emeklilik Kanunu

Mecburi bireysel emeklilik sistemi 45 yaşını doldurmamış olan TC vatandaşları kapsamında geçerli olmaktadır. Bu aşamada 6740 sayılı olan Kanuna bakılırsa yasalar düzenlemeye girmiştir. Bireysel emeklilik sistemine dahil olmayan kişiler ise:

 • TC vatandaşı olmayan kişiler,
 • 45 yaşını doldurmuş olan kişiler,
 • Bağ-Kur’lu olan kişiler bireysel emeklilik sigorta kapsamında olmamaktadır.

Mecburi bireysel emeklilik sisteminde yönetmelik kapsamında bulunan çalışanların ücretinden işveren tarafınca kesilecek olan çalışanların katkı oranı tutarı, prime esas kazancın yüzde 3’ü oranında hesaplanmaktadır. Bireysel emeklilik sistemine katılım mecburi olmaktadır. Her çalışan bu sistemden kolayca çıkabilmektedir. Bireysel emeklilik kapsamında olan işletmeler ise:

 • 01.2017 tarihinden itibaren 1000 ve üstü çalışana haiz olan işletmeler
 • 04.2017 tarihinden itibaren 250-999 çalışana haiz olan işletmeler
 • 07.2017 tarihinden itibaren 100-249 çalışana haiz olan işletmeler
 • 01.2021 tarihinden itibaren 50-99 çalışana haiz olan işletmeler
 • 07.2021 tarihinden itibaren 10-49 çalışana haiz olan işletmeler
 • 01.2021 tarihinden itibaren 5-9 çalışana haiz olan işletmeler

Mecburi Bireysel Emeklilik İptali

Mecburi bireysel emeklilik sigortasın iptal edilmesi için iki ay içinde müracaat yapılması gerekmektedir. Müracaat yaptıktan sonrasında süreç:

 • Çalışan kişinin maaşından meydana getirilen kesintiler bireysel emeklilik şirketine geçtikten sonrasında kendisine mail, sms ya da e-mail olarak gönderilmektedir.
 • Bu bildirimden itibaren cayma hakkının kullanılması ise otomatik bireysel emeklilik sisteminden çıkmak mümkündür.
 • Cayma başvurusu bireysel emeklilik sistem kapsamında yapıldığı sigorta şirketine online şekilde iptal formu doldurulabilir ve dilekçe yazılabilir.
 • Otomatik bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkının kullanılması kapsamında bu talep şirkete ulaştıktan sonrasında 10 gün içinde çalışana meydana getirilen tüm kesintiler geri yatmaktadır.

Mecburi Bes Kanunu 2021

Mecburi bireysel emeklilik sistemine giriş otomatik şekilde, yasal olarak yapılmaktadır. Bireysel emeklilik sisteminde, devlet katkısı ise hakediş oranlarına ve yıllara bakılırsa belirlenmektedir. Bu sistem kapsamında kayıtlı olan tutarlar ise:

 • Bireysel emeklilik sisteminde minimum 3 yıl kalındığı durumlarda toplam tutarın yüzde 15’i,
 • Bireysel emeklilik sisteminde 6 yıl kalındığı durumlarda ise yüzde 35’i,
 • Bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl kalınması halinde yüzde 60’ı alınmaktadır.

Mecburi Bireysel Emeklilik Kanunu

Mecburi bireysel emeklilik sistemi kapsamında cayma hakkından da cayılabilir. Cayma hakkının kullanılabilmesi için 2 aylık sürecin açılması durumunda otomatik bireysel emeklilik iptali söz mevzusu olabilmektedir. Bunun için yapılması gerekenler ise:

 • Bireysel emeklilikten ayrılmak için öncelikli olarak telefon, faks, e-mail sistemleri ile talep iletilir.
 • İptal talebinin arkasından 5 gün içinde tüm işlemler yapılır.
 • Çalışan şahıs ayrılma talep formunun doldurulup imzalanmasından sonrasında ise şirkete gönderilmektedir.
 • Ondan sonra en kısa sürede kişinin maaşından kesilen ödemeler iade edilmektedir.

Bireysel emeklilik işleminden çıkan şahıs, iki yıl sonrasında sisteme otomatikman tekrardan alınmaktadır. Dileyen çalışanlar yine sistemden çıkabilir.

Zorunlu BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

tıkla sorunu sor

Mecburi Bireysel Emeklilik Hakkında Bilmeniz Ihtiyaç duyulan Her Şey İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir