Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik iptal etme işlemi, işçilerin isteği halinde gerçekleşebilir. Bundan dolayı mecburi bireysel emeklilik sistemini, tüm işverenler işçilerine yapmıştır. Fakat işçiler bireysel emeklilik sistemine bağlı duracak diye bir kural bulunmamaktadır. Bireysel emeklilik sistemine bağlı kalmak istemeyen çalışanlar da BES iptali yapmaktadır. Bireysel emeklilik sistemini iptal etmek için mecburi BES başladığı andan itibaren 2 ay içinde iptal başvurusu yapmanız gerekmektedir. Mecburi bireysel emeklilik sisteminden cayma başvurusu, mecburi BES’in yapıldığı sigorta şirketine bir dilekçe ile ya da web üstünden biçim doldurularak yapılabilir. Mecburi bireysel emeklilik sistemi başladığı andan itibaren iptalinin gerçekleşme adımları şu şekildedir.

 • Mecburi bireysel emeklilik sistemi kapsamında çalışanın maaşından kesinti yapıldığında dair çalışan bir bilgilendirme alır. Bu bilgilendirme SMS, mail, faks yada posta herhangi bir yolla olabilir. Çalışan bu bildirim ile birlikte mecburi bireysel emeklilik sisteminin başladığını öğrenir. Bu bildirimin gelmesinden itibaren mecburi bireysel emeklilikten caymak için 2 ay süresi mevcuttur. Çalışan 2 ay süre içinde başvurusunu yapar.
 • Bu başvuruyu, mecburi BES hangi sigorta şirketinde yapıldıysa oraya yapmış olacaktır.
 • Mecburi bireysel emeklilik iptal başvurusunu alan sigorta şirketi, 10 gün içinde bu başvuruyu değerlendirecektir. Müracaat talebi onaylandıktan sonrasında, mecburi BES kapsamında çalışanın maaşından kesilen tutarlar, çalışanın başvuruda belirttiği banka hesabına yatırılarak, mecburi BES iptal işlemi sonlanmış olur.

Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Hak Ediş Oranları

Bireysel emeklilik sistemi devlet katkısı, sisteme bağlı kalındığı süre süresince artış gösterir. Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı almak istiyorsanız minimum 3 yıl boyuna bireysel emeklilik sistemine bağlı kalmalısınız. 3 Yıldan ilkin mecburi BES iptali yapmış olursanız, devlet katkısı alamazsınız. Yıllara bakılırsa bireysel emeklilik sistemi devlet katkıları aşağıda belirtilmiştir;

 • Eğer yurttaş minimum 3 yıl süre bireysel emeklik sistemine bağlı kalırsa devlet katkısının %15’ini alacaktır.
 • Eğer çalışan şahıs minimum 6 yıl süre bireysel emeklilik sistemine bağlı olursa devlet katkısının %35’ini alır.
 • Eğer sigortalı çalışan şahıs minimum 10 yıl süresince bireysel emekliliğe bağlı kalırsa devlet katkısının %60’ını alır.
 • Eğer yurttaş bireysel emeklilik sistemi ile emekli olursa ya da bireysel emeklilik sistemi devam ederken vefat ederse veyahut da malul olursa devlet katkısının %100’ünü almaya hak kazanır.

Bireysel Emeklilik Sistemi ile Iyi mi Emekli Olunur?

Bireysel emeklilik sistemi ile emekli olma ile düzgüsel bir halde emekli olma içinde farklar mevcuttur. Bireysel emeklilik sistemi ile emekli olma, 10 yıl bireysel emeklilik sistemine bağlı kalmanız ve minimum 56 yaşlarında olmanız durumunda gerçekleşir. Bireysel emeklilik sistemi ile emekli olduktan sonrasında, isterseniz sistemde bulunan paranızı aylık olarak alabilirsiniz. Bu mevzuda, bireysel emekli olduğunuz sigorta şirketi size yönlendirmelerde bulunur. Onların yönlendirdiği fonlarda da alabilirsiniz. İsterseniz de bireysel emeklilik sistemindeki hak edişinizin hepsini aniden alabilirsiniz. Sigorta şirketinize, bireysel emeklilik sisteminde hak ettiğiniz tüm parayı istediğinizi belirttiğiniz andan itibaren 10 gün içinde parayı yatırmalıdır.

e-Devlet Bireysel Emeklilik Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Bireysel emekliliğinizin ne durumda bulunduğunu, emekliliğinizde ne kadar devlet katkısı bulunmuş olduğu öğrenmek için e-Devlet üstünden bireysel emeklilik sorgulaması yapmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyiniz.

 • E-Devlet’e TC kimlik numarası ve gizyazı ile giriş yapınız.
 • E-Devlet üstünden Emeklilik Nezaret Merkezi’ne ilişkin uygulamalardan “Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama” isminde uygulama üstünden bireysel emeklilik sisteminizin ne durumda bulunduğunu ve devlet katkılarını öğrenebilirsiniz.

Kimler Mecburi Bireysel Emeklilik Sistemi Kapsamına Girer?

Resmi gazetede açıklanan bilgilere bakılırsa mecburi bireysel emeklilik yaşı 45’tir. 45 Yaşın altında olan tüm vatandaşlar mecburi bireysel emeklilik sistemi kapsamındadır. Bu 45 yaşın altında olan vatandaşların sektörü mühim değildir. Hem devlet altında çalışan vatandaşlar hem de hususi sektörde çalışan vatandaşlar mecburi bireysel emeklilik sistemi kapsamına girmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bireysel Emeklilik Sistemi Maaşlardan Ne Kadar Keser?

Otomatik mecburi bireysel emeklilik sistemine işçiler, işverenler aracılığı ile katılabilirler. Bireysel emeklilik sistemi maaş kesintisi %3 oranındadır. Eğer yurttaş arzu ederse, bireysel emeklilik sistemi maaş kesintisi olan %3’ten daha çok kesinti yapılmasını isteyebilir. Bu hususta herhangi bir engelleme yapılmamaktadır. Yurttaş dilediği kadar, bireysel emeklilik kesintisi arttırabilir. Eğer yurttaş, bireysel emeklilik sistemine bağlı kalırsa, bağlı kalmış olduğu her ay devlet %25 oranında katkı oranı verecektir. Bireysel emeklilik sistemi kapsamında vatandaşın maaşından kesilebilecek maksimum meblağ 340 TL’dir, kesilebilecek minimum meblağ da 53 liradır.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Kazanç Ne Kadardır?

Mecburi bireysel emeklilik sistemi kapsamında, sisteme kaydolanların maaşlarından belirli miktarlarda kesintiler uygulanmaktadır. Bu uygulanan kesinti miktarlarının oranlarını da yurttaş kendi belirleyebiliyor. Primle beraber kazancın %3’ünün kesildiği bireysel emeklilik sisteminde ise asgari ücretlilerden yılda toplam 640 TL kesilecektir. Fakat, asgari ücretliler kesilen bu ücretin 3 katını kısaca 1800 TL’yi devlet katkıları ile beraber bireysel emeklilik sistemi kapsamında kazanacaklardır. Bireysel emeklilik sistemine ilk girişte anında devletten 1000 TL katkı ve bireysel emeklilik sistemine bağlı kalınan her ay da %25’ten 160 TL kazanacaklardır. Bu bağlamda, bireysel emeklilik sistemine kaydolan bir asgari ücretli, sisteme kaydolduğunda 1000 TL alacağından 1.yılı doldurduğunda bireysel emeklilik sisteminde 2800 TL birikmiş olacaktır.  Bu yaptığımız hesap, maaşından aylık 50 TL kesinti yapılacak olan asgari ücretliler içindi. Eğer aylık kesinti miktarı 300 TL olursa, bu çalışandan yılda 3600 TL bireysel emeklilik sistemi kapsamında kesilecektir. Bireysel emeklilik sistemine ilk kayıt olunduğunda 1000 TL devlet katkısı, senelik devlet katkısı da 900 TL, böylece maaşından aylık 300 TL kesilen bir yurttaş, 1 yılda bireysel emeklilik sisteminden 5500 TL kazanacaktır. Mevzuyu toplayacak olursak maaşlar aşağıdaki gibidir;

 • Asgari ücretli çalışanın 1 yılda bireysel emeklilik sistemine verdiği aylık para 53 TL senelik para 640 TL, 1 senenin sonunda biriken para ise 1800 TL’dir. Asgari ücretli çalışan verdiğinin 3 katını kazanacaktır. Bireysel emeklilik sistemi kazancı 1800 TL, kârı ise 1160 TL’dir.
 • Bireysel emeklilik sistemine aylık 300 TL, toplamda senelik 3600 TL veren şahıs, 1 yıl sonunda bireysel emeklilik sisteminden 5500 TL kazanacaktır. Kârı ise 1900 TL’dir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Bireysel emeklilik sistemine müracaat iş bölgeleri sahipleri tarafınca yapılmaktadır. Eğer bireysel emeklilik sistemi kapsamındaki bir iş yerinde çalışmaya başlarsanız, sigorta girişinizin yapılması ile beraber bireysel emeklilik sistemine de kaydolacaksınız. Bu bağlamda, çalışanlar tarafınca bireysel emeklilik sistemi başvurusu yapılmamaktadır. Çalışanlar yalnız mecburi bireysel emeklilik sistemi iptali yapabilir. İptal işlemi de bireysel emeklilik sisteminiz başladıktan 2 ay sonrasında yapılmalıdır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Emeklilik Şirketi Iyi mi Seçilir?

Bireysel emeklilik sistemi emeklilik sözleşmesi iş bölgeleri tarafınca Gömü ve Maliye Bakanlığı tarafınca tescillenmiş bir emeklilik şirketi ile imzalanmalıdır.

Halk Bank Bireysel Emeklilik İptali

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır ?

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

tıkla sorunu sor

Mecburi Bireysel Emeklilik Sistemi Iyi mi İptal Edilir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir