Zorunlu SGK Sigortası Nasıl İptal Edilir?

5502 sayılı Toplumsal Güvenlik Kurumu kanunu ile 16 mayıs 2016 tarihinde SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı sigorta kurumları birleştirilerek Toplumsal Güvenlik Kurumu adı altında tek bir kuruma bağlanmıştır. Bu sigortaların her birine giriş için ayrı ayrı şartlar mevcuttur. Kurum üç organdan meydana gelir. Bunlar; Genel kurul, yönetim kurlu ve başkanlık. Sgk ile ilgili vatandaşlar içinde dört gözle beklenen bir fazlaca mevzu mevcuttur. Kimler SGKˋılı sayılabilir, prim miktarı, emeklilik yaşı, iyi mi müracaat yapılır, işe giriş-çıkış bildirgeleri vb. Yazımızda işleyeceğimiz mevzu mecburi SGK sigortası iyi mi iptal edilir? mevzusudur. Yazımızın devamını okuyarak mevzu hakkında informasyon sahibi olabilirsiniz.

Mecburi SGK Sigortası Iyi mi İptal Edilir? Ne Yapmak Gerekir?

Mecburi SGK sigortası iyi mi iptal edilir mevzusu doğrusu iptal işlemleri ile ilgili kanunda bir düzenleme bulunmamaktadır. 506 sayılı toplumsal sigortalar kanunu, 5510 sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası kanunlarından mecburi SGK sigortasının iyi mi iptali edileceği hususunda herhangi bir bilgiye ulaşamadık.

E-SGK Abonelik İptali

E-SGK abonelik iptali işlemi için TCKIMLIKNO ABONEIPTAL yazılarak 5502’ye gönderin. Örnek: 74185296326 ABONEIPTAL. Bu işlemler ile abonelik iptal işlemini yapamayanlar informasyon İşlem Dairesi Başkanlığına bir dilekçe yazarak 312 425 19 02 numarasına faks çekerek iptal işlemini yapabilirler.(Dilekçede nüfus cüzdan fotokopisi, TC kimlik numarası ve telefon numaraları yer almalıdır.) Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca meydana getirilen incelemeler sonucu 476 iş yerinin düzmece olduğu tespit edildi. Bunun sonucunda 44260 kişinin mecburi SGK sigortası süreleri de iptal edildi. Bu kişilerin yatırmış oldukları sigorta primleri geçersiz sayıldı. Bu iş bölgeleri yüzünden bir fazlaca kişinin mecburi SGK sigortası iptal ediliyor. Bu yüzden çalıştığımız iş yerlerine dikkat etmemiz gerekir. Çalıştığınız yerden kesinlikle çalışmayla ilgili sigorta primlerinizin yatıp yatmadığını denetim ediniz. İleri zamanlarda mecburi SGK sigortasının iptal edilmesine kadar giden sorunlarla karşılaşabilirsiniz. İsteğe bağlı SGK sigortasının iyi mi iptal edileceği ise şu şekildedir:

 • İptal talebinde bulunanların iptal dilekçesinin kuruma verilip kayıtlara geçilmiş olduğu günden önceki ödenmiş son günden sonraki günden
 • Aylık talep edenlerin aylığı hak etmiş olmaları gerekir ve talep tarihinden
 • Kullanıcının vefatı halinde borcu bulunmuyorsa ölüm tarihinden, borcun hak sahipleri tarafınca 1 yıl içinde ödenmemesi ya da istekleri doğrultusunda son olarak ödenen ayın sonundan
 • Kanunun 4. madde 1. Fıkrasının a ve c bentleri kapsamına bağlı çalışmaya başladığı günden ilkin, b bendi kapsamına dahil olarak çalışmaya başladığı günden itibaren isteğe bağlı SGK sigortası iptal edilir. İsteğe bağlı sigortaya yeniden adım atmak isterseniz tekrardan talep şartları aranır.(Ay içinde kısmi çalışanlar hariç.) Ek olarak üst üste 3 ay prim ödenmezse isteğe bağlı SGK sigortası otomatikman iptal edilir. Primler 1 yıl içinde ödenmezse yalnız 1 senenin dolduğu son aya ilişik isteğe bağlı SGK sigortası iptal edilir.
 • Yargıtay SGK’nın evlatların mecburi SGK sigortalılıklarının iptaline yetkili olduğuna karar verdi. Emekli yaşlarının 65’e çıkarılması ve şartların ağırlaşmasıyla beraber anne-babalar çocuklarına daha iyi bir gelecek için minik yaştan itibaren sigortalı göstermeye başladılar. Çocuklar dizi, film, reklam şeklinde sektörlerde çalıştıklarında SGK sigortasına bağlanmaları mecburidir. Toplumsal Güvenlik Kurumu 30 nisan 2008 evveliyatına kadar işe giren ve sigortası meydana getirilen evlatların sigortalılıklarını iptal etti. SGK kapsamında olan genel sıhhat sigortası iptali ise şu şekilde yapılır:

Ilk olarak şunu belirtelim ki sigortası olmayan kişiler Genel Sıhhat Sigortasını iptal edemezler. İlgili kuruma dilekçe verilerek GSS sigortası iptal edilir. Sadece hepimiz isteğine bağlı olarak bu işlemi gerçekleştiremez. Kanuna nazaran sigortalılığın iptal edileceği durumlar şunlardır:

 • SSK’ya bağlı çalışan
 • Bağkur sigortalıları
 • Emekli sandığı sigortalısı
 • Hususi vakıf emekli sandıklarına bağlı olanlar
 • 60 yaş aylığı bağlananlar
 • İsteğe bağlı sigortalılar
 • Özürlü aylığı bağlananlar
 • Harp malullüğü ve terörle savaşım kanunu kapsamında maaş alanlar
 • Köy korucuları
 • Internasyonal şampiyonlukları bulunan sporcular
 • Başka ülkeye taşınanlar
 • Vefat durumunda

Bu kişiler adreste bulunan toplumsal güvenlik merkezine dilekçe vererek genel sıhhat sigortası iptal işleminin gerçekleştirebilirler. Özetlemek gerekirse Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı sigortalarının iptali hakkında informasyon verecek olursak; Bağkur sigortası kullanıcılarının isteği ile iptal olması imkansız. Fakat SSK’lı olarak bir iş yerinde çalışmaya başlarsanız Bağkur otomatikman durur. Bağkur iptali için Bağkur kapatma dilekçesi ile beraber lüzumlu evrakları alıp SSK’ya müracaat bildiriminde bulunabilirsiniz. SSK ve emekli sandığı sigortalarında da aynı kurallar geçerlidir. Birden fazla sigortaya bağlı olunamaz. Mecburi SGK sigortası iptali sonlandırılması hukuka aykırıdır. Bu kişileri emeklilik haklarından yoksun bırakmak kanuni yaptırımlarla beraber lüzumlu mercilere dönüşü olabilir. Bu durumlarda SGK ya dava açarak hakkınızı aramanızı tavsiye ederiz.

Sponsorlu Bağlantılar

tıkla sorunu sor

Mecburi SGK Sigortası Iyi mi İptal Edilir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir